Jsou obchody, kolem kterých většina lidé projde a ani se do nich nenakoukne. A přitom to jsou obchody, které jsou tu od nepaměti a bez kterých by se naše babičky neobešly. Napadá vás o jakých obchodech mluvíme? Jsou to galanterie. Ano, už jsou dávno pryč doby, kdy se oblečení přešívalo či spravovalo, dokud se skutečně nerozpadlo. Zašívaly se ponožky a na základní škole se učily dívky, jak přišívat záplaty. A kde se kupovaly nitě a všechny potřeby na tyto opravy? V galanteriích, kterých bylo po městě několik a všechny měly plno svých zákazníků. Pravda, v minulém století nepřekypovaly zbožím, ale když jste si pohlídali kdy dovezou zboží, daly se koupit i kvalitní látky a materiál, ze kterého vznikaly krásné kousky oblečení.
Dnes jsme se naučili levným nákupům, i co se oblečení týká, a tak oblečení končí v popelnici, místo aby je doma někdo přešil či opravil. Ale galanterie najdeme mezi obchody stále. Nabízí širokou paletu zboží a stále mají své zákazníky, jen se změnil důvod, proč do galanterií chodí. Není to potřeba oprav starého oblečení, ale jsou to šikovné ženy, které šijí pro zábavu, jako svého koníčka. Máte-li takovou ženu mezi svými známými, možná od ní máte ušitý nějaký kousek svého oblečení, nebo možná tašku na nákupy.
Vaše teta či babička vám upletla svetr, ale možná i sukni nebo šaty a vy jste tak získala velmi originální kousek do svého šatníku. Zkrátka šikovná švadlenka nebo pletařka je stále vysoce hodnocená a buďme rádi, že je jich mezi námi stále hodně. Zajít si do galanterie můžete i dnes. Najdete tam spoustu zboží, od nití, jehel, přízí, šňůr či bavlněných popruhů, ale také látky nebo potřeby na vyšívání. Možná budete mít pocit jisté nostalgie, ale neměli bychom se alespoň částečně navrátit k opravám svého oblečení než rychlého nákupu nového? Není to cesta ke zlepšení ekologie naší planety?