Rekonstrukce říčních jezů vyžaduje konstrukční ocel



Plavíte se občas po řekách na kánoi? A pokud ano, měli jste někdy štěstí na rekonstrukci říčního jezu, kde jste mohli sledovat průběh prací na vlastní oči? Může to být i velmi zajímavé, například jez v Rožmberku nad Vltavou byl rekonstruován v roce 1997 a výrazně tím změnil podobu – k nepoznání – potvrdily by vám to i někteří pamětníci, co mají k dispozici staré fotografie. Při stavbách nebo rekonstrukci říčních jezů se v průběhu stavebních prací mimo jiné setkáte i s tzv. larsseny. Larssen neboli štětovnice je silný ocelový plech, ohnutý do tvaru písmene Z, opatřený na okrajích zaklesávacími zámky. Larsseny se pak spojí do sebe, aby vytvořily dlouhou hradbu a při rekonstrukcích či výstavbách jezů brání průniku vody do exponovaného stavebního místa.

Rožmberk nad Vltavou

Tyto ocelové profily se na jezech objevují často, zahlédnete je například na jezu v Plané nad Lužnicí a stálo by také za to, zamyslet se nad tím, jak se vlastně vyrábí. Veškeré ocelové polotovary, jako jsou trubky, tyče, plechy či profily, se zhotovují v ocelárnách. Je k tomu zapotřebí nízkouhlíková konstrukční ocel p355nl2 a hotové výrobky pak putují na trh k odběratelům, jako jsou stavební společnosti, které z nich zhotovují všechny potřebné konstrukce.

ocelová štětovnice

Konstrukční nízkouhlíková ocel je poměrně častým hutním výrobkem, poptává se například pro výstavbu mostů, lávek, nábřeží, výškových budov, sportovních hal či obchodních center a kdybychom tyto výrobky neměli k dispozici, respektive kdyby hutní výroba zanikla, naše společnost by se rázem ocitla v jiné epoše. Hutnictví železa je zkrátka jedním ze základních stavebních kamenů současné společnosti a neměli bychom jej přehlížet jako něco vzdáleného a nepodstatného, bez čeho se civilizace klidně může obejít. Hutníky v ocelárnách bychom naopak měli považovat za jednu z nejdůležitějších profesí, podobně jako lékaře, elektrikáře či instalatéry.

4/5 - (1 vote)